Witaj w swoich ustach

Witaj w swoich ustach

 (1)    0

  Wiedzieć więcej

Krótki przewodnik po tym, co dzieje się z Twoimi zębami, gdy nie patrzysz.

Czyli kilka ważnych rzeczy o których powinien wiedzieć każdy by cieszyć się jak najdłużej zdrowymi zębami.

Zdrowe zęby i piękny uśmiech

Oto Twoje usta. To piękne spokojne miejsce, które jest domem dla wielu fascynujących mikroorganizmów.

mikrobiom jamy ustnej

Na przykład, kiedy to czytasz, żyją i rozmnażają się w nich setki różnych rodzajów bakterii. Całe to towarzystwo nazywamy mikrobiomem jamy ustnej.

bakterie bytujące w jamie ustnej żywią się cukrem

Spokojnie, tych bakterii nie trzeba się od razu tak strasznie bać. Układ odpornościowy organizmu i środki przeciwdrobnoustrojowe zawarte w ślinie zazwyczaj pomagają utrzymać zdrową równowagę populacji bakterii w mikrobiomie. Ale, ponieważ wilgotne środowisko w naszych ustach jest bardzo przyjazne dla bakterii, a po zetknięciu się z twardą powierzchnią zębów, postanawiają skorzystać z naszej uprzejmości i osiedlić się na dłużej, zakładając swoją kolonię. I wszystko byłoby fajnie gdyby nie to że z czasem za bardzo rozrabiają.

Jak karmimy naszych gości?

Jak bakterie rozwijają się w jamie ustnej

Kiedy spożywamy jedzenie, na zębach pozostają niewielkie ślady cukrów i składników odżywczych z których bakterie skrupulatnie korzystają. Wykorzystując dostarczone pożywienie i przyjazne środowisko rozpoczynają intensywne rozmnażanie w ciągu kilku minut od spożytego przez Ciebie pokarmu.

Jak powstaje płytka nazębna

Następnie w ciągu kilku godzin tworzą cienką warstwę ochronną naturalnego śluzu, która zapewnia im bezpieczeństwo. Tą ochronkę bakterii nazywamy biofilmem. Zapewniwszy sobie bezpiecznie i fajne środowisko mnożą się na potęgę.

Jak powstaje kamień nazębny ?

Na początku budują wioski, potem miasteczka, a następnie wielkie miasta – tyle tylko że na Twoich zębach. Niestety podczas tej rozbudowy nie troszczą się o Twoje zdrowie i samopoczucie i budują, gdzie tylko mogą nie patrząc na to jakie szkody przy okazji wyrządzają.

No cóż trzeba o tym też powiedzieć ... kiedy bakterie rozmnażają się w bezpiecznym dla nich biofilmie ... wytwarzają dużo odpadów tworząc kwaśne środowisko, które demineralizuje zęby. Im większy i silniejszy biofilm, tym więcej bakterii i co za tym idzie więcej śmieci :(

Kwaśne odpady zakłócają równowagę chemiczną w jamie ustnej, co prowadzi do nieświeżego oddechu, a z czasem próchnicy i wszelkiego rodzaju chorób dziąseł.

Jak powstaje próchnica zębów ?

Im dłużej pozwalamy panoszyć się im bez kontroli i wykorzystywać naszą gościnność, tym więcej mają czasu na zbudowanie grubszego i mocniejszego biofilmu, który z czasem zamienia się w płytkę nazębną.

Od czego powstają dziury w zębach ?

... no i kaplica ... inwazja ... zajęcie przez zasiedzenie, ... ale mało tego, one dalej kopią i kopią niszcząc szkliwo na zębach i w efekcie tworząc dziurę.

Jeżeli chcesz sprawdzić czy bakterie zadomowiły się już na Twoich zębach, spróbuj dotknąć językiem przednich i tylnych zębów od wewnętrznej i zewnętrznej strony.

Sprawdź czy masz czyste zęby

Czy czujesz, że są trochę szorstkie?

Szorstkie zęby, co to znaczy?

Jeżeli poczujesz szorstkość – oznacza to że bakterie osiadły już na zębach i nieustannie pracują nad ich uszkodzeniem. Jeśli dasz im wystarczająco dużo czasu, w końcu wbiją się w Twoje zęby, powodując zniszczenia, ból i nieuchronną wizytę u dentysty.

Jak się zatem pozbyć tych wyjątkowo nieprzyjemnych i nadużywających naszego zaufania gości ?

Istnieje wiele metod, zwalczania płytki nazębnej. Niektóre są bardziej skuteczne, inne mniej. Omówimy poniżej każdą pokrótce.

Jak pozbyć się płytki nazębnej?

Płyn do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej nie jest w pełni skuteczny w samodzielnym zwalczaniu płytki nazębnej, ponieważ nie jest w stanie wystarczająco dobrze wniknąć w biofilm, aby zaburzyć jego strukturę. Co więcej, antyseptyczne właściwości płynu mogą zaburzyć Twój naturalny mikrobiom. Możesz odczuwać świeżość w ustach, ale to uczucie jedynie maskuje fakt, że biofilm wciąż tam jest, a kolonia bakterii rośnie w siłę.

Żucie gumy

Guma do żucia

Guma nie wpływa na biofilm. Uczucie świeżości po żuciu gumy tak jak płyn do płukania maskuje fakt, że zęby nadal są pokryte biofilmem i z czasem pojawi się na nich więcej płytki nazębnej.

Szybkie, niedokładne szczotkowanie

Szybkie szczotkowanie równa się nieskuteczna higiena jamy ustnej

Szczotkowanie – czyli mechaniczne usuwanie - jest niezbędne do rozbicia struktury biofilmu. Ale szczotkując szybko i byle jak, usuniesz biofilm tylko z tych części zębów, które są najłatwiej dostępne. Jeśli nie dotrzesz do zębów trzonowych lub nie wyczyścisz tylnej części zębów, płytka nazębna będzie się dalej gromadzić.

Dokładne szczotkowanie

Dokładne szczotkowanie miękką szczoteczką do zębów to właściwa i najlepsza pielęgnacja zębów i dziąseł

Dokładne szczotkowanie jest najlepszą metodą usuwania biofilmu i zwalczania płytki nazębnej. Pamiętaj by skrupulatnie wyczyścić każdego zęba ze wszystkich stron – z przodu, z tyłu, z boku. Ze szczególną uwagą wyczyść tylne zęby trzonowe oraz tzw. bruzdę dziąsłową w której również bardzo lubią zbierać się bakterie - to ten obszar między zębami, a dziąsłami. Najlepszym narzędziem do dokładnego szczotkowania jest szczoteczka z dużą ilością miękkiego włosia, np. Curaprox CS 5460. Gęsta i miękka powierzchnia włosia dopasowuje się do anatomicznej budowy zęba i dokładnie czyści zęby nie raniąc przy okazji delikatnych dziąseł. Myj zęby, co najmniej dwa razy dziennie (lub najlepiej po każdym posiłku). Nie śpiesz się, czyść zęby powoli i dokładnie. Pośpiech jest tu bardzo niewskazany, jeśli bowiem nie posprzątasz dokładnie, na zębach pozostanie dużo biofilmu i bakterie nie będą miały problemu z odbudową kolonii w ciągu najbliższych kilku godzin. Sięgnij po dobrą pastę do zębów, która również odgrywa ważną rolę w walce z płytką nazębną, ale tylko w połączeniu ze szczotkowaniem. Biofilm zostaje zniszczony przez fizyczne rozerwanie jego struktury przy pomocy szczoteczki, a pasta pomaga zwiększyć naturalną obronę organizmu. Pamiętaj że użycie samej pasty bez szczoteczki nic nie daje.

Ok, ale zwykłą szczoteczką nie jesteśmy w stanie wyczyścić przestrzeni między zębami!

Jak wyczyścić przestrzenie międzyzębowe

To prawda, żadna konwencjonalna czy elektryczna szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do obszarów po bokach zębów – które nazywamy przestrzenią międzyzębową. A przecież każdy z nas je ma i dodatkowo jest to najlepsze miejsce do gromadzenia się biofilmu. Jest zwykle trudno dostępne, ciche i pełne składników odżywczych. Stąd nawet osoby szczycące się świetną techniką szczotkowania mają problemy z odkładaniem się płytki nazębnej w tych miejscach. Przestrzenie międzyzębowe musisz zatem skrupulatnie wysprzątać z bakterii i ten etap dbania o higienę jamy ustnej powinien stać stałym elementem Twojego codziennego rytuału mycia zębów.

Jak zatem się tam dostać?

Szczoteczki międzyzębowe

Jeżeli zabierasz się za przestrzenie między zębami skorzystaj ze szczoteczki międzyzebowej. Szczoteczki te zostały specjalnie zaprojektowane, aby skutecznie docierać do przestrzeni międzyzębowych i usuwać płytkę nazębną jednym ruchem do wewnątrz i na zewnątrz.

Nici dentystyczne

Według najnowszych analiz szczoteczki międzyzębowe są znacznie skuteczniejsze i mniej agresywne niż nici dentystyczne. W przeciwieństwie do nici dentystycznych, szczoteczki międzyzębowe mają włosie, które dociera do wszystkich zakamarków i przestrzeni usuwając płytkę nazębną. Dzięki temu są bardziej skuteczne niż nici dentystyczne. Dentyści zwracają również uwagę na to, że nici dentystyczne mogą wcinać się w dziąsła i je uszkadzać, podczas gdy szczoteczka międzyzębowa tego nie zrobi. Szczoteczkę międzyzębową możesz wykorzystać kilka razy, po prostu opłucz ją i odłóż w suche miejsce. Jednak w niektórych przypadkach, gdy zęby ułożone są bardzo ciasno dotarcie do przestrzeni między nimi będzie możliwe tylko przy użyciu nici dentystycznej. Podczas kolejnej wizyty kontrolnej porozmawiaj o tym ze swoim dentystą, który wskaże Ci które obszary powinieneś czyścić szczoteczką międzyzębową, a które nicią dentystyczną.

Jak dobrać rozmiar szczoteczki międzyzębowej

Jeżeli zdecydujesz się na użycie szczoteczki międzyzębowej, koniecznie skonsultuj się ze swoim dentystą lub higienistką, aby otrzymać informacje które rozmiary szczoteczek będą dla Ciebie odpowiednie. Dentysta przy wykorzystaniu specjalnego narzędzia zmierzy Twoje przestrzenie międzyzębowe i powie Ci w jakie rozmiary szczoteczek powinieneś się zaopatrzyć oraz jak ich używać. Nie diagnozuj samodzielnie chorób dziąseł, nie mierz własnej przestrzeni międzyzębowej i nie zaopatruj się w szczoteczki międzyzębowe w oparciu o samodiagnozę. Wymiar powinien dobrać profesjonalista, który fachowo oceni Twoje zęby. Istnieje wiele rodzajów szczoteczek międzyzębowych, które są odpowiednie do określonych schorzeń zębów, więc nie wybieraj ich samodzielnie ani nie stosuj samoleczenia, bez względu na to, jak ładne wyda Ci się opakowanie.

I coś dla fanatyków czystych zębów :)

Perfekcyjnie czyste zęby

Jeżeli kochasz mieć czyste i gładziutkie zęby i nie uważasz że poświęcone na to chwile, to strata czasu :) koniecznie wypróbuj jednopęczkowych szczoteczek CURAPROX CS 1006 singleCS 1009 ortho lub specjalistycznej szczoteczki z małą, giętką główką CURAPROX CS 708 implant | ortho. To szczoteczki zaprojektowane do wykonywania zadań specjalnych. Dzięki swojej konstrukcji z łatwością pozwolą Ci wyprosić niechcianych mieszkańców ukrytych w trudno dostępnych dla klasycznej szczoteczki miejscach. Ich malutkie główki sprawdzają się znakomicie zarówno gdy potrzebujesz sięgnąć do zębów mądrości, wyczyścić jedynki od wewnętrznej strony czy wszystkie zakamarki nierównych zębów. Ze względu na swoją budowę i dokładność czyszczenia i delikatność dla dziąseł szczoteczki te polecane są osobom z implantami czy założonymi aparatami ortodontycznymi, które w sposób szczególnym powinny dbać o higienę jamy ustnej.

I tak na koniec

Zachowaj jak najdłużej zdrowe zęby i dziąsła

Ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest unikanie diety bogatej w węglowodany i cukier, ponieważ częste ich spożywanie zmniejsza to naturalną zdolność śliny do ochrony zębów. Bakterie rozmnażają się lepiej, gdy karmisz je cukrami, więc nie dawaj im tej okazji.

Jeśli masz cukrzycę lub problemy związane z odpornością, zwracaj szczególną uwagę na właściwą higienę jamy ustnej. Obniżona odpowiedź immunologiczna osłabia zdolność dziąseł do przeciwstawiania się bakteriom, które już znajdują się na zębach, a przez to są bardziej podatne na stany zapalne.

Pamiętaj, aby szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, by skrupulatnie zniszczyć biofilm na wszystkich zębach. Nie pozwól, by bakterie zbyt długo się na nich gromadziły.

Pamiętaj też o regularnych kontrolach dentystycznych. Twój dentysta wie, gdzie szukać i jak zapobiegać chorobom zębów.

Tłumaczenie i redakcja: Heritage Medical. Opracowano na podstawie materiałów własnych firmy CURAPROX

 (1)    0

Komentarze są zamknięte dla tego posta