Elektroterapia tens

Co to jest terapia TENS?


Elektroterapia Tens - ulga w bólu

Terapia TENS czyli przezskórna elektryczna stymulacja nerwów prądami impulsowymi o niskiej częstotliwości o zastosowaniu przeciwbólowym, cieszy się popularnością już od 30 lat i jest popularnie używana przez specjalistów medycznych takich jak kręgarze czy fizjoterapeuci.

Elektrostymulacja mięśni przyczynia się do zmniejszenia i łagodzenia bólu mięśni stawów oraz sztywności i drętwienia palców, ramion, nóg, barków i stóp poprzez stymulację nerwów na powierzchni skóry w pobliżu miejsca występowania bólu. Urządzenia przeznaczone są do zastosowania u osób dorosłych. Elektrody przez które przechodzą impulsy przykleja się na czystą, zdrową i suchą skórę. Urządzenia marki OMRON posiadają wbudowane gotowe tryby które można bezpiecznie stosować na wybranych częściach ciała. W zależności od rodzaju bólu można wybrać z szerokiej skali natężenia taki który zapewni komfort i uśmierzenie bólu. Jeżeli zachodzi taka konieczność urządzenie można stosować w połączeniu z lekami lub dowolnym innym sposobem leczenia bólu.

Idąc z duchem czasu, potrzebami i dzięki ciągłe rozwijającej się technologii urządzenia do łagodzenia bólu są teraz również dostępnie w niewielkich wersjach przenośnych, które mogą być używane indywidualnie i komfortowo w warunkach domowych.

Teraz i Ty możesz skorzystać z tej szybkiej pomocy w walce nawet z intensywnym bólem, bez zażywania obciążających organizm środków przeciwbólowych.

Terapia TENS to bezpieczna metoda niefarmakologicznego i nieinwazyjnego usuwania bólu, bez skutków ubocznych dla samego organizmu, co nie pozostaje bez znaczenia zwłaszcza dla osób źle reagujących na farmakoterapię. Zabieg trwa zaledwie 15 min, a urządzenia oferują wiele poziomów intensywności, by móc dobrać odpowiedni program w zależności do natężenia bólu i własnych preferencji.

Potrójne działanie elektrostymulacji prądami tens

Jak to działa?

Stymulacja elektryczna może działać na wiele sposobów, a ponieważ daje bardzo szybkie efekty przeciwbólowe, tak w nagłym ostrym bólu jaki bólach przewlekłych jest chętnie i często stosowana przez pacjentów, czy osoby intensywnie uprawiające sporty:

  • Po pierwsze: Łagodne impulsy elektryczne przechodzą prze skórę do pobliskich nerwów i hamują docieranie bodźców bólowych do mózgu. 
  • Po drugie: Stymulacja łagodnymi bodźcami elektrycznymi pobudza organizm do produkcji naturalnego środka przeciwbólowego jakimi są endorfiny
  • Po trzecie: stymulacja elektryczna poprawia krążenie krwi na skutek powtarzalnych skurczów i rozkurczów mięśni. Stosowane regularnie w ramach relaksu uaktywniają przepływ krwi i limfy.

Jak zacząć?

Stymulacja elektryczna może działać na wiele sposobów, a ponieważ daje bardzo szybkie efekty przeciwbólowe, tak w nagłym ostrym bólu jaki bólach przewlekłych jest chętnie i często stosowana przez pacjentów, czy osoby intensywnie uprawiające sporty:

Kontrola nad bólem
  • Spersonalizuj swoją terapię

    Po pierwsze należy wybrać typ bólu (dolna część pleców, ramiona, barki, nogi), a następnie wybrać poziom intensywności. Każdy typ urządzenia posiada szereg programów skutecznie działających na poszczególne części ciała. Zapoznaj się zatem dobrze z instrukcją obsługi urządzenia w której dokładnie opisano funkcje oraz sposób umiejscowienia elektrod.

  • Obserwuj swoje odczucia

    Uruchamiając urządzenie odczujesz w zależności od wybranego trybu skurcze mięśni, mrowienie, stukanie czy wrażenie podobne do masażu. Zawsze zaczynaj od najniższej intensywności i zwiększaj ją powoli w razie konieczności czy preferencji. Jeżeli poczujesz się nieswojo, zmniejsz intensywność lub program. Jeżeli natomiast z biegiem czasu odczuwanie słabnie, zwiększ intensywność wybranego rodzaju masażu.

  • Na początek zacznij od jednej 15 minutowej sesji.

    Zawsze możesz na chwilę wyłączyć urządzenie, gdy elektrody są nadal przyklejone i ocenić czy ból się zmniejszył czy ustał całkowicie. W przypadku ustania bólu możesz zatrzymać sesję terapeutyczną.

Elektrostymulacja prądami tens

Ważne wskazówki dotyczące elektrod

Aby zapewnić sobie optymalne rezultaty leczenia, ważne jest przestrzeganie następujących zasad:

  • » Umieść elektrody po dwóch stronach bolącego miejsca, nie bezpośrednio nad nim.
  • » Elektrody należy umieszczać w odległości co najmniej 3 cm od siebie.
  • » Elektrody nie mogą na siebie nachodzić, ani być ułożone jedna na drugiej.
  • » Elektrody przyklejamy na suchą, czystą skórę, wolną od kremów czy balsamów. Elektrostymulacji nie należy stosowanć na obszary skóry na których występuje: wysypka, otwarte rany, obrzęki, zaczerwienienia, stany zapalne, wykwity skórne (np. żylaki, zapalenie żył), zmiany nowotworowe (również ich okolice), a także obszary skóry pozbawione czucia.
  • » Nie należy współużytkować elektrod z inną osobą.
  • » Zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia, w każdej znajdują się wskazówki i przykłady rozmieszczania elektrod.

ZOBACZ WSKAZÓWKI PRAWIDŁOWEGO UMIEJSCOWIENIA ELEKTROD W ZALEŻNOŚCI OD MIEJSCA BÓLU

Jak kontrolować i zmniejszać ból

Kiedy należy rozpocząć terapię?

Jak tylko zaczynasz odczuwać dyskomfort z powodu nasilającego się bólu. Zacznij od jednej 15 minutowej sesji (urządzenia marki Omron automatycznie wyłączają się po upływie 15 min). Wyłącz urządzenie, ale nie zdejmuj jeszcze elektrod, oceń skalę bólu od 1 (nisko) do 10 (wysoko). Jeżeli ból nadal znajduje się w stopniu uniemożliwiającym komfortowe funkcjonowanie, włącz urządzenie na kolejne 15 min. Im wcześniej zareagujesz tym łatwiej zapanujesz nad dolegliwością i zapobiegniesz intensywnemu wzrostowi bólu, który może nawet doprowadzić do ograniczenia codziennej aktywności ruchowej.

Kiedy należy przestać korzystać z urządzenia?

Jeżeli wystąpiła jakaś niepożądana reakcja, np. podrażnienie, zaczerwienienie / oparzenie, ból głowy lub inne bolesne odczucie lub jeśli czujesz bardzo duży dyskomfort. Jeżeli ból nie znika lub staje się jeszcze bardziej intensywny, zamienia się w stan przewlekły lub gdy utrzymuje się dłużej niż pięć dni.

Jaki rodzaj bólu najlepiej zwalcza terapia tens?

Terapia prądami tens najlepiej działa w przypadku ostrego bólu, gdyż łatwo go zlokalizować. Ból ostry to taki który umiejscowiony jest w jednym miejscu i może trwać przez okres krótszy niż 3 miesiące. W przypadku bólów przewlekłych, które występują w więcej niż jednym obszarze ciała i trwają dłużej niż 6 miesięcy, terapia może nie dawać dobrych efektów z powodu trudnego do znalezienia miejsca generującego bolesność, która może promieniować na inny obszar ciała. Należy pamiętać że urządzenia wytwarzające prądy tens nie leczą przyczyny bólu, natomiast zapewniają tymczasowe zmniejszenie lub zastopowanie bólu w celu poprawienia jakości życia.

Grupy osób, które NIE MOGĄ korzystać z terapii tens.

» Kobiety w ciąży

» Dzieci i niemowlęta

» Osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, metalowymi lub elektronicznymi urządzeniami.

» Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z tendencją do powstawania krwotoków wewnętrznych

» W przypadku podejrzewanej lub rozpoznanej choroby serca czy padaczki należy przestrzegać środków ostrożności zalecanych przez pracownika służby zdrowia.