tzn. zapewnia zapotrzebowanie na energię oraz na wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, utrzymania prawidłowej masy ciała i zachowania zdrowia. W prawidłowej diecie zdrowego człowieka dozwolone są wszystkie produkty oraz wszystkie metody ich obróbki. Różnorodność w doborze składników daje możliwość lepszego zapewnienia organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dobrze zaplanowana dieta to 4-5 urozmaiconych posiłków dziennie, gdyż ze względów fizjologicznych zaleca się spożywanie większej ilości posiłków, ale o mniejszej objętości. Dzięki takiemu podejściu nie odczujemy głodu pomiędzy posiłkami, czyli nie podjadamy np. niezdrowych ciasteczek :) oraz zapobiegniemy uczuciu ciężkości z przejedzenia. By dobrze zaplanować dietę, ważne jest by w miarę możliwości zadbać o to by w każdym posiłku znalazły się produkty z każdej grupy produktów spożywczych, czyli warzywa i owoce, produkty zbożowe, mleko i produkty mleczne, mięso, drób, wędliny, jaja, ryby, tłuszcze czy orzechy oraz by różnorodność potraw była jak największa. Można nauczyć się żyć bez soli i cukru, ale jak dla mnie teoria teorią, a praktyka praktyką, zdecydowanie wolę herbatę z cukrem, ale za to konsekwentnie unikam zbyt dużej ilości ciastek, ciasteczek, cukierków i batoników. To samo z solą, nie wyobrażam sobie niektórych potraw bez soli, ale zauważyłam że dodając większą ilość ziół, solę zdecydowanie mniej. Nie zawsze muszę jeść posolonego ogórka, czasem po prostu znajduję przyjemność delektowania się czystym i naturalnym smakiem danego warzywa. Nie jestem zwolennikiem rygorystycznych diet, z których w końcu i tak wychodzi efekt jo-jo, zdecydowanie wolę podejście jedzenia wszystkiego, ale … w zdrowych i rozsądnych ilościach, z pełną świadomością co się je i jakiej dany produkt jest jakości. To taki „sekretny :)” klucz do utrzymania przez lata, estetycznej sylwetki na tym samym poziomie, odpowiedniego do wzrostu ciężaru ciała :).
Uwielbiam chleb, nie ma nic cudowniejszego od świeżej kromki chleba z miękkim środkiem i chrupiącą skórką, wystarczy trochę świeżego masła i jestem w niebie :) mniam
No ale cóż, chcąc utrzymać naturalne kształty :) nie wychudzone :) tylko zdrowe, kobiece, zaokrąglone tu i ówdzie, ale na rozsądnym zdrowym poziomie :) chleba codziennie jadać się nie da ;) Biorąc pod uwagę rozsądne i zdrowe podejście do diety, staram się by była różnorodna, pełna wartościowych składników, witamin i przede wszystkim cieszyła nie tylko żołądek, ale także oko.
Komosa ryżowa czy inaczej Quinoa to źródło pełnowartościowego białka, zawiera wiele cennych dla organizmu witamin i składników mineralnych. Bogata w tłuszcze nienasycone przyczynia się od obniżenia poziomu złego cholesterolu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Komosa ryżowa to także bogate źródło wapnia dlatego polecana jest dla osób z nietolerancją laktozy jak również w diecie podczas leczenia osteoporozy. Bogata w przeciwutleniacze opóźniające procesy starzenia się czy zmniejszające szkody wywołane przez zanieczyszczenie środowiska. Komosa zawiera także dużo błonnika, więc potrawy z jej wykorzystaniem na długo zapewniają uczucie sytości. Sałatka z komosą ryżową to świetny pomysł na zdrowe rozpoczęcie dnia lub lekką kolację. Można przygotować także porcję na następny dzień i zabrać ją do pracy na drugie śniadanie. W takim przypadku, odłóż część przygotowanych warzyw i wymieszaj je z dresingiem dopiero przed jedzeniem.
- ½ szklanki komosy ryżowej – ugotuj wg przepisu na opakowaniu
-sałata (mogą być różne rodzaje, w zależności od upodobań)
- ½ awokado pokrojone w plasterki
- kawałek czerwonej kapusty, poszatkowanej i zblanszowanej
- filiżanka ugotowanego bobu obranego ze skórki
- filiżanka zblanszowanego groszku cukrowego
- ½ świeżego ogórka pokrojonego w plasterki
- garść kiełków z jarmużu
- mała cukinia, pokrojona w plasterki i grillowana na patelni
- garść oliwek zielonych
- chili pokrojone w plasterki
- kilka krążków cebulki szalotki (opcjonalnie)
Na dresing
- 2 łyżki oliwy
- sok z cytryny
- świeża bazylia
- ½ ząbka czosnku (opcjonalnie)
- sól, pieprz
Zgnieć czosnek i dodaj odrobinę soli, starannie wymieszaj aż czosnek puści sok, dodaj oliwę, sok z cytryny, sól i pieprz do smaku. Na koniec dorzuć sporą garść drobno posiekanej bazylii i wymieszaj delikatnie.
Ułóż na talerzu wszystkie składniki i zalej dressingiem.
Smacznego !
Małe podpowiedzi
Do blanszowania warzyw wystarczy Ci jeden garnek z gorącą wodą – zblanszuj najpierw groszek cukrowy, wyciągnij i w tym samym garnku zblanszuj czerwoną kapustę, nigdy odwrotnie :) chyba że lubisz brunatny groszek cukrowy :) - czerwona kapusta mocno farbuje na fioletowo.
Żeby blanszowane warzywa nie straciły koloru, po wyjęciu z gorącej wody wrzuć je na chwilkę do miski z zimną wodą, a potem odcedź.
Starannie odcedź komosę ryżową przed połączeniem z warzywami.
Jeżeli planujesz zabrać część sałatki ze sobą na następny dzień do pracy, nie mieszaj warzyw z dresingiem. Spakuj warzywa i dresing osobno i połącz tuż przed jedzeniem.
Jeżeli lubisz cebulę, a do pracy boisz się jej zabrać :) wystarczy jak pokrojone krążki przelejesz wrzątkiem i zahartujesz zimną wodą. Cebula straci swój ostry smak, nie zdominuje sałatki, a Ty będziesz mógł spokojnie otworzyć pojemnik bez strachu że zapach cebuli przyciągnie wzrok współpracowników :)
(2) 0
Nowej generacji, dwuczęstotliwościowy analizator składu ciała z funkcją pomiaru tkanki tłuszczowej. Waga wyposa...
Wysokiej klasy analizator tkanki tłuszczowej, do analizy podstawowych parametrów ciała. Waga zapewnia dokładne i ...
Analizator składu ciała polecany szczególnie dla rodzin. Pomiar dla dorosłych jak i dzieci w wielu od 5-17 lat. ...