Zgodnie z nowym raportem WHO zużycie tytoniu znacznie spadło od 2000 r., ale redukcja ta jest niewystarczająca, aby spełnić globalnie uzgodnione cele, których priorytetem jest ochrona ludzi przed śmiercią i cierpieniem wywołanym przez choroby układu krążenia i inne choroby niezakaźne (NCD).
W Światowy Dzień bez tytoniu 2018 WHO dołączyła do Światowej Federacji Serca, aby podkreślić związek między tytoniem, a chorobami układu krążenia (CVD) - wiodącą przyczyną zgonów na świecie, odpowiedzialną za 44% wszystkich zgonów z powodu NCD lub 17,9 miliona zgonów rocznie.
Używanie tytoniu i ekspozycja na dym tytoniowy z drugiej ręki są głównymi przyczynami powstania chorób sercowo-naczyniowych, w tym ataków serca i udarów mózgu, przyczyniając się do około 3 milionów zgonów rocznie. Co świadczy jak dalej mała jest wiedza w społeczeństwie na temat zagrożeń dla zdrowia wynikających z palenia tytoniu.
Podczas gdy wiele osób wie, że używanie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na raka, nie ma świadomości że palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercow-naczyniowych. Szczególnie brak takiej wiedzy jest widoczny np. w Chinach gdzie pona 60% populacji nieswadomie pali papierosy, które mogą powodować ataki serca jak wymika z badań Global Adult Tobacco Survey. W Indiach i Indonezji ponad połowa dorosłych nie wie, że palenie może powodować udar.
"Rządy mają władzę w swoich rękach, aby chronić swoich obywateli przed cierpieniem z powodu chorób serca" - mówi dr Douglas Bettcher, dyrektor WHO ds. Zapobiegania chorobom niezakaźnym. "Środki, które zmniejszają ryzyko dla zdrowia serca powodowane przez tytoń obejmują całkowite zakazanie palenia w pomieszczeniach zamkniętych i miejscach pracy oraz promowanie używania ostrzeżeń o opakowaniach wyrobów tytoniowych, które wykazują zagrożenie dla zdrowia tytoniu."
Każdego roku tytoń zabija ponad 7 milionów ludzi, pomimo stałego spadku spożycia tytoniu na całym świecie, jak wynika z nowego Światowego Raportu WHO na temat trendów w rozpowszechnianiu palenia tytoniu w latach 2000-2025.
W Polsce mimo coraz mocniej rozprzestrzeniającego się trendu na zdrowe życie, dbanie o kondycję, bardzo często można spotkać młodych ludzi z papierosem na przystanku. O zgrozo bardzo często trzymają w ręku torbę sportową sugerującą powrót z treningu. Myślę że też nieobcy jest każdemu widok palącej osoby na tle znaku zakazu palenia. Dlatego tak ważne wydaje się ciągłe informowanie i edukowanie społeczeństwa o zagrożeniach związanych z paleniem tytoniu, nie tylko bezpośrednio dla danej osoby, ale także dla osób które stoją w pobliżu i są zmuszone do wdychania śmierdzącego powietrza.
W dymie tytoniowym znajduje się
z czego co najmniej 250 wiadomo, że są szkodliwe, a ponad 50 wiadomo, że powodują raka!
Nie ma bezpiecznego poziomu narażenia na wtórny dym tytoniowy.
U osób dorosłych dym tytoniowy wywołuje poważne choroby sercowo-naczyniowe i oddechowe, w tym chorobę wieńcową i raka płuc. U niemowląt powoduje nagłą śmierć. U kobiet w ciąży powoduje niską masę urodzeniową.
Bierne palenie powoduje ponad 890 000 przedwczesnych zgonów rocznie. W 2004 r. Dzieci stanowiły 28% zgonów z powodu palenia wtórnego.
Źródło: World Health Organization, www.who.int
Nowej generacji, dwuczęstotliwościowy analizator składu ciała z funkcją pomiaru tkanki tłuszczowej. Waga wyposa...
Dwuczęstotliwościowy analizator składu ciała ze zintegrowaną technologią Bluetooth®. Zaawansowany technologicz...
Automatyczny ciśnieniomierz naramienny z Bluetooth® do pomiaru ciśnienia krwi w warunkach domowych. Łatwa i prosta o...
Automatyczny ciśnieniomierz naramienny do pomiaru ciśnienia krwi w warunkach domowych. Łatwa i prosta obsługa jednym...