Termometry bezdotykowe Microlife, który wybrać?

Termometry bezdotykowe Microlife, który wybrać?

 (1)    0

  Wiedzieć więcej

Jaki termometr bezdotykowy Microlife wybrać?

Jeżeli właśnie zastanawiasz się nad kupnem termometru bezdotykowego Microlife i nie wiesz który model wybrać?

Jeżeli nurtuje Cię pytanie czym się różni termometr Microlife NC 200 od NC 150?

Już spieszymy z pomocą :)

Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi modelami tak by maksymalnie ułatwić podjęcie decyzji i dobór termometru do swoich potrzeb.

Porównanie termometrów Microlife NC200 i NC150

Pobierz porównanie termometrów Microlife w pliku pdf

Przeczytaj również nasze poniższe porady dotyczące obsługi termometrów bezkontaktowych

Wybór termometru bezkontaktowego to szczególnie dobry pomysł dla rodzin wieloosobowych, gdy w domu mamy kilka pociech czy opiekujemy się osobą starszą.

Dlaczego?

Przede wszystkim ze względów higienicznych !

Standardowe termometry pod pachę, powinniśmy starannie czyścić przed i po wykonaniu pomiaru tak by mogli bezpiecznie z niego korzystać wszyscy członkowie rodziny. Tak więc po pierwsze trzeba o tym pamiętać – wyrobić w sobie ten nawyk – a po drugie zajmuje nam to dodatkowo czas. W przypadku termometrów bezkontaktowych problem ten całkowicie nam odpada bo pomiar temperatury odbywa się z odległości bez fizycznego kontaktu urządzenia z ciałem co oczywiście zmniejsza ryzyko przypadkowego zakażenia.

Natomiast jak to w życiu bywa coś za coś :)

Używając termometru bezdotykowego musimy zrozumieć jak działa, a tym samym pamiętać o kilku ważnych zasadach by pomiary były rzetelne i wiarygodne. Termometry bezdotykowe mierzą promieniowanie podczerwone, naturalnie emitowane przez ludzkie ciało lub obiekt, które pada na soczewkę i zostaje wyświetlone w postaci wartości temperatury na elektronicznym wyświetlaczu. Pomiaru temperatury dokonujemy najczęściej w zależności od termometru na czole lub skroni, ale warto wiedzieć że bardzo dobrymi miejscami na bezpieczny pomiar temperatury jest również powieka - wyłączając termometry które podświetlają miejsce pomiaru - oraz żyła szyjna.

Ważne byśmy pamiętali że na pomiar temperatury mają wpływ warunki zewnętrzne i obsługa termometru, ważne … ponieważ gdy zlekceważymy te czynniki będziemy narzekać na zmienność i małą wiarygodność pomiarów.

Zatem na co zwrócić uwagę?

PIERWSZA NAJWAŻNIEJSZA CZYNNOŚĆ,
NIEZALEŻNIE OD TEGO JAKIEJ MARKI TERMOMETR NA PODCZERWIEŃ KUPIMY
Dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi danego urządzenia gdzie w zależności od zastosowanej technologii opisane są wskazówki jak dokładnie przeprowadzać pomiar.

 • Wszystkie termometry na podczerwień są wrażliwe na otaczające je warunki. Ważne jest więc by urządzenie miało temperaturę otoczenia w którym wykonujemy pomiar. Najlepiej jest gdy i urządzenie i osoba, której będziemy mierzyć temperaturę były w tym samym pomieszczeniu przez około 30 min przed dokonaniem pomiaru.
 • Nie wykonuj pomiaru na mokrym czole, pot zraszający czoło będzie miał wpływ na wartość pomiaru. Nie mierz temperatury zaraz po kąpieli, jedzeniu, pływaniu, podczas lub zaraz po karmieniu piersią, w otoczeniu które jest przegrzane lub tuż po zakończeniu wysiłku fizycznego. Przed dokonaniem pomiaru wytrzyj starannie czoło i odczekaj 30 min aż ciało dostosuje się do temperatury pokojowej. Skóra powinna być sucha i czysta, wolna od kosmetyków.
 • Ponieważ we wczesnym etapie gorączki może wystąpić zwężenie naczyń krwionośnych, powodując ochłodzenie skóry, wynik temperatury na czole może być zaniżony.
 • Jeżeli chcesz wykonywać pomiar temperatury w uchu, zadbaj o jego czystość przed pomiarem. Nagromadzony wosk w kanale usznym może spowodować zaniżenie odczytu temperatury. W przypadku czoła należy pamiętać by odgarnąć wszystkie włosy z czoła i nie celować czujnikiem w nasadę włosów. Rozważ wykonanie pomiaru na powiece (wyłączając termometry które podświetlają miejsce pomiaru). 
 • Na wynik pomiaru ma wpływ odległość termometru od czoła, upewnij się zatem w instrukcji jaką odległość musisz zachować dla danego typu termometru. Na rynku są też dostępne termometry które podpowiadają czy urządzenie jest w dobrej odległości od czoła. Funkcja jest szczególnie przydatna gdy chcemy sobie sami zmierzyć temperaturę.
 • Pamiętaj by ustawić odpowiedni tryb pomiaru. Zazwyczaj termometry na podczerwień są wielofunkcyjne i pozwalają nie tylko sprawdzić temperaturę ciała, ale także otoczenia czy danej powierzchni np. mleka w butelce. Dlatego zanim zaczniesz mierzyć temperaturę upewnij się ze ustawiłeś odpowiedni tryb do danego pomiaru. Jeżeli np. wybierzemy tryb do pomiaru powierzchni i zmierzymy temperaturę na czole pomiar będzie zaniżony.
 • Pomiaru temperatury ciała należy wykonywać wyłącznie na częściach ciała wskazanych w instrukcji obsługi danego urządzenia.
 • Naucz się cierpliwości :) większość dobrej jakości termometrów na podczerwień ma specjalny tryb samosprawdzenia/kalibracji przed pomiarem. Zazwyczaj po włączeniu termometru i wybraniu trybu, termometr poinformuje Cię sygnałem dźwiękowym że jest już gotowy do pracy, dopiero wtedy wykonaj pomiar.
 • Wykonując pomiar nie ruszaj termometrem, wyceluj dokładnie w czoło i trzymaj rękę nieruchomo dopóki termometr nie da sygnału dźwiękowego że skończył pomiar.
 • Zabrudzona soczewka może mieć wpływ na wynik pomiaru. Wiele osób narzeka że termometr na początku działał dobrze, a po czasie pokazuje "dziwne" wyniki. Problemem może być po prostu zabrudzona soczewka termometru zwłaszcza gdy urządzenia nie przechowujemy w specjalnym etui. Zanim więc zaczniesz narzekać :) wyczyść soczewkę zgodnie z instrukcją. Pamiętaj! Nigdy nie zanurzaj termometru w wodzie, nie dotykaj soczewki ostrymi przedmiotami czy palcem. Jeżeli ulegnie zabrudzeniu przetrzyj czujnik delikatnie wacikiem lub miękką bawełną lekko nasączoną 70% alkoholem. Nie wystawiaj soczewek na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Niektóre modele są wyposażone w specjalne etui do przechowywania - czasem są to zwyczajne płócienne woreczki czasem, eleganckie etui - staraj się przechowywać termometr w nich w miejscu niedostępnym dla dzieci.
 • Nie używaj termometru w pobliżu silnego pola elektromagnetycznego powodowanego np. przez telefony komórkowe lub instalacje radiowe. Podczas wykonywania pomiaru zachowaj dystans ok 3 m od takich urządzeń.
 • Pamiętaj o regularnej wymianie baterii. Słabe baterie będą miały wpływ na pomiar.
 • Po zakupie termometru poświęć chwilkę na zapoznanie się z obsługą i specyfiką swojego sprzętu oraz wykonaj parę próbnych pomiarów, by potem w razie potrzeby nie stresować się z powodu niewiedzy.

I jeszcze jedno – niezależnie od tego jaki termometr wybierzesz

Pamiętaj ! Ciepłota ciała jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników, wieku, płci, cech fizjologicznych, predyspozycji zdrowotnych, zażywanych leków, prowadzonego stylu życia czy temperatury otoczenia.

Warto zatem ustalić swoją podstawową temperaturę ciała, by mieć punkt odniesienia przy określaniu aktualnego stanu zdrowia. Jeżeli chcesz ustalić swój „set point” wybierz jeden typ termometru oraz jedno miejsce wykonywania pomiaru i mierz temperaturę konsekwentnie zawsze tak samo.

Ustalenie podstawowej temperatury ciała nie jest skomplikowane. Polega na mierzeniu przez kilka dni z rzędu temperatury w ten sam sposób i tym samym termometrem, gdy jesteśmy zdrowi. Pomiaru należy dokonywać dwa razy dziennie o tych samych porach: rano (zaraz po przebudzeniu, przed posiłkiem i wykonywaniem aktywności fizycznej) i wieczorem. Pamiętaj, że w ciągu dnia temperatura ciała ulega wahaniom w zakresie 0,3 do 0,6oC.

 (1)    0

 • Termometr Microlife NC200
  Termometr Microlife NC200

  Elektroniczny, bezkontaktowy termometr Microlife przeznaczony do regularnych pomiarów ciała.Termometr z systemem nap...

 • Termometr Microlife NC150
  Termometr Microlife NC150

  Elektroniczny, bezkontaktowy termometr Microlife przeznaczony do regularnych pomiarów ciała.Bezpieczny i higieniczny...

 • Termometr Microlife IFR 100
  Termometr Microlife IFR 100

  Dwufunkcyjny termometr elektroniczny do pomiaru temperatury w uchu i na czole.Termometr Microlife IFR 100 oferuje szer...

 • Termometr Microlife NC400
  Termometr Microlife NC400

  Bezdotykowy termometr dla dzieci w kształcie wesołego delfinka, przeznaczony do regularnych pomiarów ciała.Bezpiec...

Komentarze są zamknięte dla tego posta