Zestaw najlepszych praktyk dla długotrwałego utrzymania zdrowia i właściwej higieny jamy ustnej.

Zestaw najlepszych praktyk dla długotrwałego utrzymania zdrowia i właściwej higieny jamy ustnej.

 (1)    0

  Wiedzieć więcej

Choroba dziąseł to przypadłość, która w pewnym momencie życia dotyka większość ludzi, a spowodowana jest reakcją organizmu na bakterie, które gromadzą się w jamie ustnej i powodują stan zapalny.

choroby dziąseł

Dobra wiadomość jest taka, że właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty mogą zapobiec w ich pojawieniu się lub ograniczyć szkody, które spowodują, jeśli się pojawią.

Zła wiadomość jest taka, że nieleczona choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów – co oznacza, że Twój uśmiech będzie mniej atrakcyjny i możesz mieć problemy z żuciem i mówieniem. Ponadto nieleczona choroba dziąseł może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, w tym cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia czy chorób naczyń.

Nieleczone zapalenie dziąseł może przekształcić się w poważniejszą formę choroby, zwaną paradontozą, w której zapalenie rozprzestrzenia się poniżej dziąseł i wzdłuż korzeni zębów, gdzie może powodować trwałe uszkodzenia prowadzące do utraty masy kostnej wokół zębów. Nieleczona paradontoza prowadzi do chwiania się zębów i ich ostatecznego wypadania.

Osoby z cukrzycą typu 2 są bardziej podatne na zapalenie przyzębia. Istnieją jednak również inne czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby dziąseł takie jak: palenie, zła dieta i stres.

Innym często spotykanym problemem jest cofanie się dziąseł (recesja dziąseł), co prowadzi do odsłonięcia korzeni. Recesja dziąseł jest nie tylko nieestetyczna, ale także stanowi problem funkcjonalny.

Istnieją również choroby dziąseł, które wpływają na tkanki wokół implantów zębowych. Są one znane jako choroby okołoimplantowe. Jeśli higiena jamy ustnej jest niewłaściwa, bakterie gromadzące się na powierzchni implantu powodują stan zapalny błony śluzowej otaczającej implant. Taki stan chorobowy nosi nazwę periimplant mucositis, a jeśli nie jest leczony, może przeistoczyć się w groźniejszą chorobę periimplantitis, która wiąże się z większym stanem zapalnym i zniszczeniem kości wokół implantu. Z biegiem czasu implant traci podparcie w kości i staje się luźny. Periimplantitis jest trudny w leczeniu i często może prowadzić do ich utraty oraz konieczności przeprowadzenia dodatkowej operacji.

Dlatego tak ważne jest, aby uzyskać profesjonalną ocenę stanu swoich dziąseł, postępować zgodnie z planem leczenia oraz zadbać o właściwą codzienną higienę jamy ustnej, czyli prawidłowe czyszczenie zębów, dziąseł oraz przestrzeni międzyzębowych zgodnie z zaleceniami periodontologa, dentysty ogólnego lub higienistki stomatologicznej.

Chorobom dziąseł – zapaleniu dziąseł i przyzębia – można zapobiegać!
Oznacza to wyrobienie sobie dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne (przynajmniej raz w roku).
Zapalenie dziąseł nie rozwinie się, jeśli na zębach nie będzie płytki bakteryjnej, a zapalenie przyzębia nie rozwinie się, jeśli nie ma zapalenia dziąseł. Ciągła właściwa higiena jamy ustnej w domu, regularne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym oraz eliminowanie czynników ryzyka (takich jak palenie i zła dieta) to kluczowe kroki w zapobieganiu paradontozie.

Pamiętaj !

Sama szczoteczka i pasta do zębów nie wystarczą, jeżeli zależy Ci na długotrwałym zdrowiu jamy ustnej.

W swoim codziennym rytuale mycia zębów zacznij regularnie używać czterech podstawowych produktów by w prosty sposób utrzymywać jamę ustną, zęby i dziąsła w idealnym stanie, odczuć pozytywną różnicę i zapewnić sobie długotrwałe zdrowie zębów.

Przedstawiamy pięć kroków, które mają na celu pomóc Ci w utrzymaniu zdrowych zębów i jamy ustnej na dłużej. Twoje zęby i dziąsła mogą być zdrowe przez całe życie, jeśli będziesz o nie odpowiednio dbać, a produkty CURAPROX zostały stworzone po to by Ci w tym pomóc. Ponieważ wyznajemy prostą zasadę że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, prezentujemy produkty które zostały zaprojektowane tak, by zapewnić Ci kompleksowe zachowanie zdrowia całej jamy ustnej.

KROK 1 - Oczyść trudno dostępne miejsca – najpierw przestrzenie międzyzębowe - Oczyść przestrzenie między zębami przynajmniej raz dziennie za pomocą szczoteczek międzyzębowych lubi nici dentystycznej, jeśli szczeliny są zbyt małe dla szczoteczek.

KROK 2 - Oczyść powierzchnie zębów i bruzdę dziąsłową - użyj miękkiej szczoteczki do zębów, która nie zrani Twoich dziąseł - Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie, przez co najmniej dwie minuty.

KROK 3Idealnie zbilansowana pasta do zębów – wybierz pastę, która wspiera Twoją naturalną zdolność do kontroli mikrobiomu.

KROK 4 - Wyższy poziom czystości czyli - niewiarygodnie precyzyjna szczoteczka jednopęczkowa - Dokładnie wyczyścić okolice krzywych lub stłoczonych zębów, wokół wypełnień, koron i protez, ponieważ płytka nazębna łatwo gromadzi się w tych trudno dostępnych miejscach.

KROK 5 - Profilaktyka - Regularne wizyty u stomatologa i periodentologa.

Optymalna higiena jamy ustnej może się znacznie różnić w zależności od osoby. Skonsultuj się zatem ze swoim dentystą lub higienistką stomatologiczną i zapytaj na co należy uważać, które obszary wymagają szczególnej uwagi oraz jakie techniki czyszczenia zębów będą w Twoim przypadku najskuteczniejsze.

Więcej na temat właściwej higieny jamy ustnej przeczytasz w naszej bezpłatnej publikacji, którą otrzymasz w formie pliku pdf, na podany adres mailowy, przy zakupie dowolnej szczoteczki lub pasty CURAPROX.

Zestaw najlepszych praktyk dla długotrwałego utrzymania zdrowia i właściwej higieny jamy ustnej

źródła: Europejska Federacja Periodontologii (EFP) oraz materiały własne firmy CURAPROX

 (1)    0

Komentarze są zamknięte dla tego posta