Jaki jest dobry materac dla dziecka ?

Jaki jest dobry materac dla dziecka ?

 (1)    0

  Wiedzieć więcej

Jaki jest dobry materac dla dziecka ?

Dobry materac dla dziecka jest bezpieczny i wygodny.

Ale co to znaczy w praktyce? 

Te pytania to częsty dylemat młodych rodziców. Przy ogromnej ofercie produktów w Internecie bardzo łatwo się pogubić. Wielość ofert może powodować uczucie przytłoczenia i zdezorientowania. Można się poradzić innych doświadczonych rodziców lub pediatry, ale o co ich zapytać ? Na jakich właściwościach i parametrach powinniśmy się skupić?

Poniżej coś Wam podpowiemy, na co my byśmy sami zwrócili uwagę przy doborze materaca i co tak naprawdę może być istotne, aby dobrać produkt odpowiedni do naszych preferencji, ale przede wszystkim do potrzeb dziecka.

Rozmiar -  Jeśli kupujemy od razu zestaw łóżeczko + materac nie będziemy mieć z tym problemu, doradca w sklepie poprawnie dopasuje i złoży zestaw. Problem może się pojawić, gdy chcemy dokupić nowy materac do posiadanego już łóżeczka. W takim przypadku przed zakupem należy dokładnie zmierzyć ramę łóżka biorąc pod uwagę nie tylko szerokość i długość ale również głębokość miejsca pozostawionego na materac. Na rynku mamy dostępne materace o różnej wysokości i ten parametr też trzeba wziąć pod uwagę. Należy również pamiętać, aby nie było odstępu większego niż „na dwa palce” między bokami łóżeczka, a materacem. Unikniemy wtedy wpadania przedmiotów między bok łóżeczka, a materac oraz niebezpiecznych sytuacji, gdy to dziecko uwięźnie w szparach.

Nowy czy używany?  -  Według Nas jedyna i słuszna decyzja to zakup nowego materaca. Jest to produkt higieniczny, który szczególnie w pierwszych miesiącach życia, będzie miał styczność  z naszą pociechą prawie cały czas. Jeśli kupujemy materac od obcej osoby nigdy nie mamy pewności w jakich warunkach ten materac był przechowywany, czy został dostatecznie zdezynfekowany i czy nie ma wewnętrznych uszkodzeń, które mogą mieć wpływ na jego prawidłową funkcjonalność. 

Waga -  Materace piankowe z reguły są lekkie, im miększy materac tym powinien być lżejszy, co wynika z właściwości użytych komponentów. Ten parametr według nas nie powinien być zbyt istotny. Oczywiście nasz komfort jest również ważny, ale w tym przypadku komfort dla dziecka przeważa. Na ciężar materaca mają wpływ użyte materiały oraz jego konstrukcja. Dlatego według nas, akurat w tym aspekcie warto bardziej skupić się na sprawdzeniu jakości poszczególnych komponentów oraz  ich certyfikacji pod kątem użycia dla dzieci. Materac powinien być skonstruowany tak by odpowiadał potrzebom dzieci w konkretnym przedziale wiekowym, zapewniając odpowiednie podparcie dla ciała.

Zdejmowany pokrowiec to strzał w 10! - Nasze dzieci uwielbiają spędzać czas w łóżeczku nie tylko podczas snu, ale również w czasie zabawy, dlatego niespodziewane zalanie czy też zabrudzenie to norma.  Myśl, że możemy szybko przywrócić nasz materac do stanu sprzed incydentu daje poczucie bezpieczeństwa. Ściągany pokrowiec pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny i możliwość odświeżania produktu. Producenci oferują pokrowce oddychające, wodoodporne, czy też z ekologicznej bawełny, zgodnie z preferencjami kupujących. Dla własnej wygody zwróć uwagę na sposób ściągania i zakładania materaca, sprawdź czy pokrowiec ma zamek przynajmniej na dwóch bokach, co znacznie ułatwi tą procedurę. 

Odpowiednia wentylacja i odpowietrzenie  - to kolejny istotny punkt. Materace posiadające specjalne kanały wentylacyjne i warstwy z oddychającą wkładką mesh sprzyjają  wymianie powietrza we wnętrzu materaca, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko uduszenia się dziecka gdy śpi na brzuszku (redukcja ryzyka SIDS). Dobra cyrkulacja powietrza wewnątrz materaca ogranicza do minimum możliwość zagnieżdżenia się wewnątrz bakterii i grzybów, gdyż ciepłe i wilgotne powietrze z wewnątrz jest wypychane na zewnątrz

Certyfikaty i standardy potwierdzające wysoką jakość produktu, poniżej wymieniamy kilka z nich , na które warto zwrócić uwagę :

  1. Certyfikacja Oeko-Tex Standard 100: Certyfikat ten potwierdza, że ​​przeprowadzono testy, w tym obróbkę, a produkt został przebadany pod kątem substancji szkodliwych. Pamiętaj, że tylko niektóre części materaca (pianki oraz dzianiny ) mogą mieć certyfikat Oeko-Tex, więc zawsze czytaj to co jest napisane drobnym drukiem.
  2. Global Organic Textile Standard (GOTS): GOTS to standard dla tekstyliów wykonanych z włókien organicznych.  Określa wysokie kryteria środowiskowe w całym łańcuchu dostaw tekstyliów organicznych i wymaga również przestrzegania kryteriów społecznych. Tekstylia otrzymują certyfikat GOTS tylko wtedy, gdy zawierają w swoim składzie co najmniej 70% włókien organicznych.
  3. Certyfikat ECO PASSPORT by Oekotex standard 100, o numerze: 12.007191 HOHENSTEIN HTTI dla producenta kleju do pianek, związany z systemem jakości i odpowiedzialności producenckiej. Certyfikat potwierdza uczestnictwo producenta kleju w UL GREENGUARD Certification Program i gwarantuje użycie produktów w zakresie bardzo rygorystycznych norm emisji substancji chemicznych.
  4. Pozytywna opinia instytutu Matki i Dziecka – potwierdza, że materac spełnia warunki jakie producent wykazał w opisie produktu i jest bezpieczny dla dziecka.

Osoby z Krakowa i okolic zapraszamy do naszego sklepu, gdzie mogą oglądnąć próbki materaca dziecięcego firmy Aspen wykonanego w najnowszej technologii, który gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo dziecka. Więcej informacji o materacu dziecięcym Aspen

 (1)    0

Komentarze są zamknięte dla tego posta