Wraz z rozwojem technologii świat staje się coraz bardziej dostępny również dla osób niepełnosprawnych.

Wraz z rozwojem technologii świat staje się coraz bardziej dostępny również dla osób niepełnosprawnych.

 (1)    0

  Wiedzieć więcej

Smarfony przybliżają świat osobom niewidomym!

Wraz z rozwojem technologii świat staje się coraz bardziej dostępny również dla osób niepełnosprawnych. Przecież problemy ze wzrokiem są również niepełnosprawnością.

 

W dzisiejszych czasach telefony są wszechobecne. Spróbujecie kiedyś przejechać metrem czy autobusem, czy widzieliście, chociaż dwie osoby obok siebie, które nie były zapatrzone w telefon? Szczerze wątpię. Nareszcie nadszedł również moment, kiedy my, jako społeczeństwo zaczynamy myśleć nie tylko o sobie i swojej rozrywce, ale również o innych, tych, potrzebujących pomocy.

Naprzeciw wychodzi nam Google, Apple i Amazon tworząc urządzenia porozumiewające się głosem. Google asystant - nowo wprowadzona forma nawigowania w telefonie pozwala na podawanie komend głosowych stworzonych przez siebie. Oznacza to, że osoba niewidoma jest w stanie sama „zaprogramować” swojego smartfona, tak, aby użycie go nie wymagało używania zmysłu wzroku.

 

Przejdźmy zatem do siri shortcuts wprowadzonych w najnowszej aktualizacji IOS dla Apple. Poprzednio już dostępny voiceover pozwalał na odczytanie, tego, co dzieje się na pulpicie telefonu. Tym razem twórcy Apple poszli o krok dalej pozwalając swoim użytkownikom tworzyć tak zwane „shortcut” czyli komendy tworzone przez użytkowników. Ponadto siri shortcuts pozwalają aplikacjom na odczytywanie powiadomień. Jest to bardzo przydatna funkcja np. przy używaniu aplikacji przypominającej o braniu leków takiej jak MyTherapy, Google wiadomości oraz prognoza pogody.

Idąc o krok dalej, pojawiają się również udogodnienia do użytku domowego. Naprzeciw wychodzi Amazon wraz z produktem o nazwie Alexia. Akcesorium pozwala na połączenie urządzeń znajdujących się w domu w tak zwany „smart dom”. Polega to na tym, że wszystkie urządzenia można nawigować poprzez komendy głosowe. Wyłącznie za pomocą komendy np. „Alexia idę spać” w domu zostaną wyłączone wszystkie światła i zasłonięte rolety.

Przedstawione programy stworzone przez trzy różne giganty technologiczne (Apple, Google i Amazon) symbolizują jedno. Świat idzie w kierunku dostępności, ułatwienia i wygody. Mimo że programy i urządzenia nie są stworzone konkretnie, dla osób niewidomych, bez wątpienia będą dla nich niezwykle pomocne. Należy jednak pamiętać, że podczas programowania może być potrzebna pomoc opiekuna. Wraz z nieustannym rozwojem technologii możemy liczyć na to, że za kilka lat elektronika użytkowa będzie tak samo dostępna dla wszystkich.

Autor: Weronika Chojczak

Jeżeli chcesz dołączyć do grona użytkowników MyTherapy, aplikacja jest dostępna w
GooglePlay i AppStore całkowicie za darmo.

 (1)    0

Komentarze są zamknięte dla tego posta