Kiedy i jak używać masek ochronnych na twarz

Kiedy i jak używać masek ochronnych na twarz

 (1)    0

  Wiedzieć więcej

Koronawirusy (CoV) to duża rodzina wirusów, które powodują choroby, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak MERS (Middle East Respiratory Syndrome, czyli Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej)  i SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), czyli zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej . Nowy koronawirus (nCoV) to nowy szczep, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi. 

Koronawirusy są odzwierzęce, co oznacza, że ​​są przenoszone między zwierzętami i ludźmi. Szczegółowe badania wykazały, że SARS-CoV został przeniesiony z kotów na ludzi, a MERS-CoV z dromaderów na ludzi. Kilka znanych koronawirusów krąży u zwierząt, które nie zainfekowały jeszcze ludzi

Typowe objawy infekcji obejmują objawy ze strony układu oddechowego, gorączkę, kaszel, duszność i trudności w oddychaniu. W cięższych przypadkach infekcja może powodować zapalenie płuc, ciężki ostry zespół oddechowy, niewydolność nerek, a nawet śmierć. 

Standardowe zalecenia zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji obejmują regularne mycie rąk, zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania, dokładne gotowanie mięsa i jaj. Unikaj bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie.

Kiedy używać maski ochronnej

  1. Jeśli jesteś zdrowy, musisz nosić maskę ochronną tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji koronawirusem.

  2. Noś maskę, jeśli kaszlesz lub kichasz (pomijając aktualną epidemię koronawirusem jest to również skuteczny sposób na zapobieganie zarażenia się np. grypą od chorego członka rodziny. Czy w przypadku osób z obniżoną odpornością zarażenia się chorobą np. w sytuacji wyjścia do sklepu czy lekarza, maseczka to również dobry pomysł gdy wybierasz się w podróż i możesz mieć kontakt z dużą ilością nieznanych osób).

  3. Maski są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym czyszczeniem rąk. Ręce powinno się dokładnie myć za pomocą mydła i wody lub dokładnie wycierać dezynfekującymi chusteczkami z alkoholem.

  4. Jeśli nosisz maskę ochronną, powinieneś wiedzieć, jak jej używać i odpowiednio ją zutylizować.

Jak zakładać, używać, zdejmować i usuwać maskę ochronną

  1. Przed nałożeniem maski ochronnej umyj ręce wodą z mydłem lub przetrzyj dokładnie chusteczką dezynfekującą z alkoholem.

  2. Zakryj usta i nos maską ochronną i upewnij się, że maska szczelnie przylega do twarzy. W przypadku mężczyzn zalecane jest na ten okres zgolenie brody, by maska lepiej przylegała do twarzy.

  3. Unikaj dotykania maski podczas jej używania, jeśli to zrobisz, umyj ręce mydłem i wodą lub przetrzyj dokładnie chusteczką dezynfekującą z alkoholem.

  4. Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna i nie używaj ponownie masek jednorazowych.

  5. Aby usunąć maskę: usuń ją od tyłu (nie dotykaj przodu maski), wyrzucić natychmiast do zamkniętego pojemnika, umyj ręce za pomocą mydła i wody lub przetrzyj dokładnie chusteczką dezynfekującą z alkoholem.

Źródło: https://www.who.int

 (1)    0

Komentarz został wysłany. Dziękujemy za Twój głos.
Zostaw komentarz
Captcha